یک فیلمساز حوزه صنعتی: سینما یک هنر صنعتی است

محمدسعید محصصی فیلمساز و کارگردان حوزه صنعت درباره تعامل صنعت و سینما گفت: تولید فیلم اساسا یک چرخه صنعتی است و سینما را می‌توان ذیل حیات صنعتی قرار داد.

به گزارش پانا، محمدسعید محصصی با اشاره به اینکه سینما یک هنر صنعتی است، بیان کرد: به دلیل اینکه سینما خود یک هنر صنعتی است، هر آنچه به عنوان عناصر چرخه تولید در صنعت وجود دارد، درباره سینما هم صدق می‌کند. یک کالای صنعتی باید بازار عرضه و تقاضا داشته باشد. از تکنولوژی بهره ببرد و از سرمایه قابل دسترس و نیروی انسانی متخصصی برخوردار باشد. همچنین شرایط و مناسبات اقتصادی لازم برای رسیدن یک کالا به چرخه مصرف باید فراهم باشد که وجود همه این ویژگی‌ها در حوزه سینما نیز لازم است.

وی افزود: با وجود اینکه در هر کشوری نمی‌توان صنعت سینما را برقرار کرد، اما ایران از ابتدای پیدایش سینما، وارد این چرخه شده و نظام سرمایه‌گذاری و بازار مصرف خود را هم پیدا کرده است. همچنین از دهه 1330 شمسی، صنعت نفت همیشه عرصه‌ای برای بازنمایی در حوزه مستند و آثار کارگردانان برجسته‌ای همچون ابراهیم گلستان، فرخ غفاری و مصطفی فرزانه بوده است.

عضو هیات انتخاب سومین جشنواره فیلم وعکس فناوری و صنعتی درباره تاثیرگذاری این جشنواره بر افزایش تعامل صنعت و سینما نیز گفت: به نظر می‌رسد مهم ترین خروجی جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی این است که مقوله فیلمسازی و مستندسازی صنعتی اساسا جدی‌تر گرفته می‌شود. همچنین توجه برخی از مستندسازان و فیلمسازان برای فعالیت در این زمینه جلب می‌شود. از طرفی بعضی اتفاقات در جشنواره‌ها مثل برگزاری بازار فیلم، سمپوزیوم‌ها و همایش‌ها و نشست‌های تخصصی تاثیر خود را خواهد داشت.

وی در پایان بر استمرار برگزاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی در هر سال تاکید و خاطر نشان کرد: این جشنواره به تدریج به استانداردهای لازم نزدیک می‌شود. من نیز طی دو دوره گذشته دغدغه‌هایم در فیلمسازی صنعتی را در قالب کتاب «سینمای مستند صنعتی ایران؛ یک بررسی تاریخی و تحلیلی» گردآوری کردم که توسط جشنواره، در دو دوره چاپ شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *