همسر زنده‌یاد مقدسیان مطرح کرد: این مستندساز حاضر نبود فیلمش کم شود

همسر زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان که قرار است نخستین نکوداشت همسرش در سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی برگزار شود، درباره حال و هوای این مستندساز فقید بیان کرد: ایشان حاضر نبود، فیلمی که قرار است سانسور شود را اکران کند.
به گزارش ایسنا، زهرا گرامی با تاکید بر “روحیه حرفه‌ای این مستندساز فقید” گفت: ایشان قبل از ساخت هر فیلمی شرط را بر این می‌گذاشتند که حتما فیلم پخش شود و همچنین هرگز قبول نمی‌کرد که از فیلمی که ساخته است، کم شود یا سانسوری صورت بگیرد.
وی ادامه داد: حتی ممکن بود مدتی کار نکند و در خانه بنشیند، اما حاضر نبود فیلمی که قرار است سانسور شود را اکران کند. او همیشه می‌گفت کاری را که اعتقاد نداشته باشم، انجام نمی‌دهم.
گرامی با بیان اینکه اتاق و وسیله‌های زنده‌یاد مقدسیان به همان شکلی که بود، باقیمانده است، خاطرنشان کرد: «محمدرضا» عاشق کارش بود و همین علاقه زیاد باعث می‌شد به فعالیت‌ها و کارهایش ادامه دهد.
همسر زنده‌یاد مقدسیان با اشاره به اینکه آن مستندساز فقید هیچ وقت از چیزی گله نمی‌کرد، اظهار کرد: آقای مقدسیان هیچ وقت مادیات برایش مهم نبود و گله‌ای هم از شرایط زندگی و کاری خودش نداشت. او با اینکه ساخت فیلم‌های صنعتی برایش سخت بود، اما به دلیل اینکه فعالیت در این حیطه را دوست داشت، با تلاش آن را پیگیری می‌کرد.
گرامی سپس درباره ارتباط این مستندساز پیشکسوت با مستندسازان جوان، بیان کرد: زمانیکه ایشان فوت کردند، بسیاری از بچه‌هایی که با آقای مقدسیان در ارتباط بودند از رفتن یک استاد می‌گفتند و برای رفتنش گریه می‌کردند. ایشان به همه جوان‌ها می‌گفت تا جاییکه می‌توانید بنویسید و بخوانید و اگر هم مشکلی پیش آمد، من مانند شاگردی به شما کمک می‌کنم. همچنین همیشه به آن‌ها توصیه می‌کرد یک زبان خارجی را یاد بگیرید چون روزی به کارشان می‌آید.
همسر زنده‌یاد مقدسیان همچنین درباره نخستین نکوداشت این مستندساز فقید در سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی گفت: برگزاری نکوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها باعث می‌شود که افرادی مانند زنده‌یاد مقدسیان در ذهن مردم باقی بمانند و قدرشان را بدانند.
زهرا گرامی در پایان این گفت‌وگو با ابراز خرسندی از برگزاری این نکوداشت تاکید کرد: در بعضی‌ حوزه‌های کاری و حرفه‌ای، برخی‌ هستند که سعی می‌کنند بیشتر بدون هیاهو کار کنند و به همین دلیل، خیلی خوب دیده نمی‌شوند، اما برگزاری نکوداشت، انتشار کتاب و نمایش فیلم‌های مختلف، آن‌ها را به مردم و حتی فعالان حوزه معرفی می‌کند.
به گزارش ایسنا، محمدرضا مقدسیان از جمله مستندسازان شاخص ایرانی است که پس از سه دهه فعالیت در سینمای مستند ایران و ساخت بیش از 35 مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های مستند کوتاه و بلند، اول خردادماه سال جاری پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *