نیم نگاه: هومن صدر

هومن صدر

در سال 1345در حالی که تنها یازده سال سن داشت به واسطه شرکت در جلسات طراحی استاد جعفر پتگر به هنر علاقه ­مند شد و یک سال بعد اثر سیاه قلمش در مسابقه بین دبیرستان­های تهران برنده جایزه شد. در همین سن بصورت غیررسمی طراحی پوستر انجام می­داد و ترجمه نشریات هواپیمایی ملی ایران را به عهده داشت. در همان سالها به کمک برادرش که دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا بوده موفق می ­شود در کلاس های اساتیدی چون هوشنگ سیحون حاضر شود و در طول پنج سال با رشته ­هایی مثل معماری، عکاسی و فیلم­سازی از نزدیک آشنا شود. صدر پس از فراغت از تحصیل تمرکزش را روی عکاسی و نقاشی متمرکز می­ کند و علاوه بر تهیه طراحی برای معماری داخلی در سال 61 تدریس در کلاس ­های دانشگاهی در زمینه پرتره و طبیعت بی­جان را تجربه می­کند. برگزاری یک نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران و شرکت در دوره­ هایی با موضوع روش­های چاپ عکاسی در انگلستان (همزمان با این دوره­ ها دو نمایشگاه آبرنگ در لندن برگزار می­کند) باعث می­شود فعالیت هومن صدر در زمینه عکاسی افزایش یابد. در همین راستا همکاری وی با سازمان میراث فرهنگی برای عکاسی از آثار تاریخی، کاخ­ها و موزه­ها آغاز شد و حاصل آن برپایی نمایشگاه­ هایی در شانزده کشور اوپایی و آسیایی بوده است. در دهه هفتاد همکاری با سازمان محیط زیست باعث شد فعالیت این عکاس بر طبیعت، پوشش گیاهی و حیات وحش ایران متمرکز شود اگرچه در خلال این سال­ها وی در استودیو روش­ های کپی­ برداری از آثار هنری را تدوین می­ کرده است.

کارنامه هومن صدر در طی پنجاه سال فعالیت هنری دارای طیف وسیعی از دستاوردها می­ باشد که در میان آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد: عضو گروه مولفین و تهیه­ کنندگان دائره المعارف ایران، همکاری با موزه هنرهای معاصر، موزه ملی ایران، سازمان میراث فرهنگی، سازمان هواپیمایی ایران و دیگر سازمان­ های دولتی و خصوصی، عکاسی از آثار بسیاری از موزه ­های ایرانی و خارجی شامل کشورهای ایتالیا، یونان و اسکاتلند، عضو هیئت موسس انجمن عکاسان صنعتی تبلیغاتی، همکاری با صندوق جهانی حیاط وحش در سوئیس، رایزن فرهنگی ایران و اتریش، برگزاری نمایشگاه ­های متعدد در ایران و دیگر کشورهای جهان، اولین ارائه کننده روش چاپ مستقیم از اسلاید موسوم به (Cibachrome) در ایران، برگزاری نمایشگاه برای معرفی هنر تجسمی مدرن ایران در کشورهای دیگر،  طراحی آرم موزه آبگینه و سفالینه ­های ایران، طراحی و اجرای کتاب (مشاهیر صنعت ایران) و دیگر فعالیت­ های مربوط به گرافیک و صنعت چاپ.

هومن صدر ماحصل فعالیت­ های خود را در این سالها اینطور جمع بندی می ­کند: «در خلال این سالها آشنایی و همکاری من با بزرگانی مانند مسعود معصومی، نیکول فریدنی، اکبر عالمی، فرهود حقی، امیر کاشفی، عباس کیارستمی، محمد احصایی، ایران درودی و ناصر تقوایی بخش افتخارآمیز فعالیت حرفه ای من بوده است. در سالهای اخیر تمرکز من بیشتر متوجه طراحی گرافیک و ارائه آثار چاپی بوده است، نهایتا پس از حدود پنجاه سال فعالیت فرهنگی و هنری، پس­ انداز و اندوخته اصلی من صرفا نزدیکی و همکاری با کسانی بوده که هویت فرهنگی و ادبی کشورمان را پایه گزاری کردند و همچنین تجربه لمس و مطالعه آثار شامخ تاریخی و فرهنگی این مرز و بوم، از جامهای طلای حسنلو و مارلیک تا درفش کاویانی، از قرآن های منحصر بفرد تا شاهنامه و خمسه نظامی و بسیاری آثار دیگر و از همه مهم­تر دستخط حضرت علی علیه السلام.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *