نکوداشت «محمدرضا مقدسیان» در جشنواره فیلم فناوری و صنعتی

نکوداشت زنده‌یاد «محمدرضا مقدسیان»، از پیشکسوتان سینمای مستند ایران که فیلم‌های صنعتی مختلفی را ساخته است، در سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا)، به پاس یک عمر فعالیت حرفه‌ای و تلاش زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان برای اعتلای سینمای مستند و همچنین فعالیت آن فیلمساز در جهت تکامل حرفه‌ای فیلم مستند صنعتی به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) نکوداشتی را برای این مستندساز فقید با حضور خانواده‌ی وی برگزار خواهد کرد.

همچنین فیلم های محمدرضا مقدسیان در جشنواره مرور خواهد شد.
بر اساس این گزارش، محمدرضا مقدسیان از جمله پیشگامان ساخت مستند صنعتی است که فعالیت حرفه‌ای خود را با ساخت فیلم مستند «ملحمه آخر» درباره تعزیه‌خوانان دوره‌گرد در سال ۱۳۵۲ آغاز کرد و پس از 33 سال فعالیت خستگی‌ناپذیر در این حوزه و کارگردانی و تهیه‌کنندگی بیش از ۳۵ مجموعه تلویزیونی و فیلم‌های مستند کوتاه و بلند، اول خردادماه سال جاری پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.
نگارگر، الطافي (1352)، استثمار كودكان و نوجوانان(1358)، كوره‌پزخانه (59-1358)، مجموعه آب و آبياري سنتي در ايران (63-1362)، خيزاب، سرود دشت نيمور (1366)، در نيمه‌هاي راه، آنسوي حصار(1368)، مجموعه شگفتي‌هاي كوير(70-1368)، راز برج كبوتر، آواي دريا (1372)، مجموعه موسيقي مقامي ايران (74-1373)، ماي‌سا و ماسان(1374)، شاعر قاصدك‌ها (1375)، گفت و گو در مه (1381)، صنعت نشر(85-1384) و… از جمله فیلم‌های ساخته شده توسط این مستندساز فقید است.
زنده‌یاد مقدسیان در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش علاوه بر مسئولیت‌های صنفی در خانه سینما، چندين جايزه معتبر داخلي و بين‌المللي مانند جايزه نخست جشنواره مسكو، جايزه ويژه اتحاديه فيلمسازان آسيا و اقيانوسيه، سيمرغ بلورين جشنواره فجر، لوح افتخار جشنواره‌هاي مارسي، شادو (هند)، پراگ، آمستردام، سينما دورئل پاريس و… را کسب کرد.
سومين جشنواره ملي فيلم و عکس فناوري و صنعتي (فردا) از هفتم تا نهم مردادماه به دبيري مسعود نجفي، توسط جهاد دانشگاهي و با همکاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دانشگاه هنر برگزار مي‌شود.
فراخوان اين جشنواره تا 10 تيرماه تمديد شده است و علاقمندان مي‌توانند آثار خود را در هفت بخش تعيين شده به دبيرخانه ارسال کنند. فراخوان جشنواره از طريق سايت WWW.JDFEST.IR و همچنين مراجعه حضوري و تلفني قابل پيگيري است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *