ناصر باکیده: ضعف شناخت سینماگر و صنعتگران از یکدیگر دو طرفه است

ناصر باکیده گفت: ضعف شناخت دو سویه سینماگر و صنعتگران از یکدیگر دو طرفه است، به دلیل همین عدم شناخت، با وجود داشتن استعدادهای درخشان در این حوزه، کمتر شاهد بروز آثار شاخص هستیم.

به گزارش فارس، این مدیر فرهنگی با اشاره به اینکه در فیلم‌های مستند، فیلم‌های مرتبط با صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند، گفت: وقتی مستندسازی می‌خواهد مستند صنعتی بسازد، با توجه به اینکه حوزه صنعتی و فناوری، تخصصی و علمی است باید علاوه بر شناخت کامل مستندسازی، بر مسائل صنعتی هم اشراف داشته باشد.

وی ادامه داد: در این راه تحقیق، پژوهش و استفاده از کارشناسان و مهندسین بعنوان مشاوران، می‌تواند به مستندسازها کمک بسیاری کند. البته متاسفانه این اتفاق کمتر می‌افتد و با اینکه فیلم‌ها شاخصی در این زمینه ساخته می‌شود اما عموما این ضعف در آثار دیده می‌شود.

مدیرعامل اسبق انجمن سینمای جوانان ایران سپس با اشاره به نقش برگزاری جشنواره جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی به عنوان یک جشنواره تخصصی در این حوزه بیان کرد: برگزارکنندگان جشنواره می‌توانند بستر حمایتی برای فیلم‌سازان و هنرمندان ایجاد کنند تا در این مسیر هم در فیلم‌های داستانی و هم در برنامه‌های تلویزیونی که ساخته می‌شود، شاهد کارهای داستانی مرتبط با صنایع باشیم.

باکیده سپس تاکید کرد: متاسفانه گاهی آثار صنعتی که ساخته می‌شوند، هیچ ارتباط موضوعی با صنعت ندارند که این روند، به دلیل عدم پشتیبان‌های مناسب مالی است.

دبیر سابق جشنواره فیلم‌های صنعتی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا تبلیغات غیر مستقیم رایج است، یادآور شد: در ایران استفاده از این روش خیلی کاربرد ندارد و شاید دلیل آن هم این باشد که خیلی از برندهای ما ناشناخته هستند و از همین رو، صاحبان صنایع مجبورند مستقیم به تبلیغ کالای خود بپردازند. در عین حال ذات تیزرهای تبلیغاتی نیز معرفی تازه‌های محصول است. در هر صورت یک اثر خوب باید ساختار مناسبی داشته و در انتقال مفاهیم مورد نظر به مخاطب موفق عمل کند.

ناصر باکیده که عضو هیات انتخاب سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی نیز هست، با اشاره به اینکه فیلم‌هایی که در دوره جدید جشنواره حضور داشتند، نسبت به دوره قبل رشد بیشتری داشته است، خاطر نشان کرد: در این دوره از جشنواره شاهد رشد برخی گونه‌های فیلم‌سازی از جمله پویانمایی بودیم و عمده آثاری که ارسال شده بودند، به اهداف جشنواره نزدیک‌تر بودند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *