جشنواره فردا

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت: در جشنواره فجر یک فیلم خوب صنعتی ندیدم

سونيا پوريامين يكي از مجريان و تهیه‌کنندگان سیماست که اين روزها به واسطه سابقه زیادش در عرصه رسانه، به عنوان مشاور رسانه‌ای وزیر صنعت، معدن و تجارت فعاليت می‌کند و تلاش دوچندانی دارد تا بتواند رابطه نه چندان جدی بخش هنر، صنعت و رسانه را جدی‌تر از قبل پیگیری کند چرا که معتقد است با سينما و رسانه ملي مي‌توان خودباوري ملي را افزايش داد.
به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا)، سونيا پوريامين مهم‌ترین آسیب‌ حوزه فيلم‌هاي صنعتي را پژوهش و تحقیق و وسعت کارهای انجام شده در حوزه صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: مستندسازان و اصحاب رسانه از اين تحقيق‌ها بی‌اطلاع هستند. قطعا این حلقه مفقوده باعث می‌شود فیلم‌های زیادی در این حوزه‌ها نداشته باشیم.
وي ادامه داد: کارهای غیرقابل باور زيادي در حوزه صنايع انجام شده است که تصویر کردن آن‌ها باعث غرور ملی مي‌شود. اين موضوعات مي‌توانند دست‌مایه فیلم‌های سینمایی، سریال‌ها و فیلم‌های مستند باشند اما متاسفانه این عدم رابطه منجر به حذف این بخش مهم شده است.
این تهیه‌کننده باسابقه تلویزیون در عین حال تصریح کرد: هنرمندان ما بسیار قابل و توانا هستند و اگر در جریان این دستاوردهای مهم قرار گیرند، موضوعات را به بهترین شکل مطرح خواهند کرد.
پوریامین سپس با تاكيد بر اينكه صدا و سيما مهمترين تاثير را در معرفي و ديده شدن صنعت و فناوري كشور دارد، اظهار كرد: هر جریان‌سازی را می‌توان از طریق تلويزيون انجام داد. بطور مثال باور لزوم مصرف کالای ایرانی را می‌توان از این طریق ترویج کرد اما نه با برنامه ‌های پراکنده و خبر،‌ بلکه با برنامه ‌های شاد و مفرح و پیگیر.

** در جشنواره فجر یک فیلم خوب صنعتی برای تقدیر توسط وزیر پیدا نکردم
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت سپس با تاکید بر رابطه ضعیف فیلمسازان با مسئولان دولتی و خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت گفت: با اختصاص یک درصد از بودجه سازمان‌های دولتی به برنامه‌سازی، امیدوارم این بخش جزو دغدغه‌ی اصلی آن‌ها قرار بگیرد و در این زمینه فعالیت خود را آغاز کنند تا این ارتباط بوجود بیاید.
پوريامين همچنين يادآور شد: رابطه میان صنعت و سینما بسیار مهم است. من امسال در جشنواره فیلم فجر به دنبال یک فیلم خوب صنعتی بودم تا وزیر صنعت، معدن و تجارت از آن تقدیر کند اما واقعا چیزی پیدا نکردم. متاسفانه رابطه میان صنعت و سینما کامل قطع شده است. مشکل اصلی هم به این دلیل است که هنرمندان ما خبری از اتفاقاتی که در زمینه صنعت رخ می‌دهد، ندارند.
وي سپس خاطرنشان کرد: بخشی از این بی‌اطلاعی به دلیل این است که هیچ اطلاع‌رسانی در این زمینه انجام نمی‌دهیم. فکر می‌کنم باید این تبادل اطلاعات بیشتر شود، چون به هر حال همه ما ایرانی هستیم، هر اتفاقی که در این زمینه می‌افتد خودباوری ملی را افزایش می‌دهد و لذت می‌بریم از دیدن آن‌ها.

*** فیلمساز اگر از پیشرفت‌ها خبر داشته باشد، خودش ترغیب می‌شود
مشاور رسانه‌ای وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر یک مثال درباره ارتباط میان هنرمند و صنعتگر گفت: وقتی از اقتصاد مقاومتی سخن می‌گوییم، شاید خیلی متوجه نباشیم که درباره چه مفهومی صحبت می‌کنیم، ولی وقتی بیشتر جست‌و‌جو می‌کنیم. می‌بینیم که در این‌سال‌ها چه اتفاقاتی افتاده و ایرانی‌ها دست به ساختن چه محصولاتی زده‌اند که حتی نمی‌توانیم فکرش را کنیم؛ مانند سد که امروز خودمان آن را می‌سازیم. اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بچه‌های ایرانی از صفر یک چیزی را شروع کرده‌اند و با برنامه ریزی نتیجه‌های بزرگی را بدست آورده‌اند و در آینده هم می‌آورند.
سونیا پوریامین در پایان سخنانش با بیان بر اینکه پیشرفت‌های کشور برای هنرمندان مهم است، بيان كرد: مطمئن هستم اگر فیلم‌سازها و کارگردان‌های ما این صحنه‌ها را ببینند، خودشان ترغیب می‌شوند که در این زمینه‌ها فعالیت کنند. امیدوارم که هرچه زودتر این اتفاق بیفتد. متاسفانه نوع کار امروز ما به شکلی شده است که همه نهادها و شرکت‌ها به دنبال تبلیغ و معرفی خودشان هستند وکسی را انتخاب می‌کنند که درباره‌شان فیلم بسازد، در حالیکه باید همه‌مان کمی بیشتر به فکر کشور باشیم.
سومین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) از هفتم تا نهم مردادماه به دبیری مسعود نجفی، توسط جهاد دانشگاهی واحد هنر و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه هنر در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *