Farda Festival

عکس‌هایی که فقط انجام وظیفه هستند

یک عکاس صنعتی ایرانی ساکن آلمان معتقد است، عکس‌هایی که در زمینه صنعت در ایران گرفته می‌شوند، بیشتر از روی انجام وظیفه‌اند.

به گزارش ایسنا، تورج ماهرو که مدت‌هاست به‌صورت حرفه‌ای در زمینه‌ی عکاسی صنعتی مشغول به کار است، درباره‌ی این نوع عکاسی در ایران گفت: در ایران عکاسان این حوزه هر چیزی را که می‌بینند، می‌گیرند و این مشکل، اساسی است و در عکس‌ها بسیار زیاد دیده می‌شود. برای مثال در آلمان برای عکس‌برداری از یک خودرو، فقط دو روز درباره‌اش صحبت و حتی از خطوط و نوری که شاید کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند، استفاده می‌کنند.

این عکاس که چندی پیش به ایران سفر کرده بود، به تأثیر روحیه عکاس بر عکس ثبت‌شده اشاره و اظهار کرد: علاقه‌مندی عکاس به کالایی که قرار است از آن عکاسی شود، بسیار مهم است. وقتی عکاس به موضوعی که درباره‌ی آن عکاسی می‌کند علاقه داشته باشد، می‌تواند خطوط و زیبایی‌های آن را به تصویر بکشد.

ماهرو ادامه داد: همان‌طور که وقتی می‌خواهیم خودمان را به جایی معرفی کنیم، سعی می‌کنیم بهترین تصویرمان را ارائه دهیم، درباره‌ی کالاهای مختلف هم این موضوع صدق می‌کند و باید بهترین حالت آن‌ها را به تصویر بکشیم.

این عکاس صنعتی با تأکید بر این‌که عکاسی از یک سوژه تجاری کار ساده‌ای نیست، گفت: نباید صرفا برای این‌که که کاری را انجام دهیم، عکاسی کنیم. باید قبل از نورهای مختلف، زوایا و خطوط متفاوت کالا را بررسی و سعی کنیم بهترین حالت را برای آن‌ کالا به‌وجود آوریم. در واقع عکاسی از یک سوژه تجاری نباید فقط برای پول درآوردن باشد.

ماهرو که در سفرش به ایران با مسوولان برگزاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی نیز دیدار کرد، با تأکید بر لزوم برگزاری کارگاه‌های آموزشی عکاسی صنعتی در ایران در قالب سومین جشنواره تخصصی فیلم و عکس صنعتی، گفت: در این ورک‌شاپ‌ها، می‌توان ایده‌ای را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد تا از آن عکاسی کنند و سپس استاد مورد نظر هم از آن سوژه عکاسی می‌کند و در ادامه درباره عکس‌هایی که گرفته شده، بحث و گفت‌وگو صورت می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، سومین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) از هفتم تا نهم مردادماه به دبیری مسعود نجفی توسط جهاد دانشگاهی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

فراخوان این جشنواره تا 10 تیرماه تمدید شده است و علاقمندان می‌توانند آثار خود را در هفت بخش تعیین‌شده به دبیرخانه ارسال کنند. فراخوان جشنواره از طریق سایت WWW.JDFEST.IR و همچنین مراجعه حضوری و تلفنی قابل پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *