جشنواره فردا

رحیمیان: عکاسان صنعتی کار هنری انجام نمی‌دهند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، محمد مهدی رحیمیان عضو هیئت مؤسس انجمن عکاسان صنعتی، تبلیغاتی و معماری ایران؛ در گفتگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم، با اشاره به بخش عکاسی جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) گفت: به نظر می‌آید محور این پنج دوره از جشنواره‌، در بخش عکاسی بیشتر به سمت عکاسی صنعتی متمایل است. باید در نظر داشت عکاسی تبلیغاتی در تعارض با عکاسی صنعتی نیست، اما تعریف، شرح و موضوعاتش در بسیاری از موارد کاملاً از یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: موضوع عکاسی صنعتی عبارت است از معرفی فنی و تخصصی انواع ماشین آلات صنعتی، کارخانجات و ساختمان‌های صنعتی؛ ساختمان‌هایی که بر مبنای رویکرد معماری دوران مدرن، با بهره‌مندی از دانش ریاضی و مهندسی پس از انقلاب صنعتی ساخته شده‌اند. محصولات ساخته شده توسط این ماشین آلات، بر مبنای دانش فنی، با رعایت ضوابط و استانداردهای سفارش دهنده، برای معرفی به بازار صنایع جهت ارائه توانایی‌های طراحان، مدیران و مجریان پروژه‌های صنعتی؛ از ایده تا اجرا، تولید محصول نهایی در شرایط اقلیمی متفاوت و همچنین مستندسازی یک پروژه از طراحی تا اجرا ارائه می‌شوند؛ مانند عکاسی از ایده و طراحی اولیه تا احداث خط تولید یک هواپیمای سبک، نخستین پرواز آزمایشی آن و دریافت گواهینامه‌های لازم از اداره استاندارد هواپیمایی کشوری که با رعایت و حفاظت از اطلاعات صنعتی تولید کننده صورت می‌گیرد. از طرف دیگر مصارف عکس‌های صنعتی برای گزارش‌های روزانه، مستندسازی، کلیه مراحل طراحی، نمونه‌سازی، تولید نهایی قطعات و… نیز هست.

رحیمیان در ادامه یادآور شد: یک عکاس صنعتی علاوه بر مهارت و تسلط بر امکانات فنی عکاسی، باید نسبت به موضوع هر پروژه‌ عکاسی از آگاهی و دانش لازم درباره ویژگی‌های آن محصول، ماشین آلات، مکان یا فضای کار نیز برخوردار باشد و در تعامل با کارشناس یا کارشناسان سفارش دهنده، آگاهی لازم را در زمینه‌های تخصصی کارش کسب کند.

عضو هیئت مؤسس انجمن عکاسان صنعتی ادامه داد: عکاس صنعتی بدون نظارت و جلب رضایت کارفرما مانند سایر موارد عکاسی سفارشی، به منظور حفظ اسرار صنعتی حق انتشار عکس را ندارد. از سوی دیگر، سفارش دهندگان مدیران و صاحبان صنعت نیز باید برای طی این مراحل با مهارت‌ها و دست آوردهای عکاسی آشنا باشند تا با سفارش دقیق، به‌درستی از توانایی هر عکاس‌ متناسب با نیاز خود جهت به تصویر کشیدن آنچه در نظر دارند، کمک بگیرند.

این مدرس عکاسی با بیان اینکه کاربرد عکاسی صنعتی در مسیر تولید است، عنوان کرد: دست اندرکاران صنعت با حوزه مستندسازی و گزارش روزانه در مباحث دانشگاهی آشنایی دارند. آنها می‌دانند که یک گزارش نیاز به الحاق عکس دارد؛ عکسی که ضوابط فنی مدنظر مهندسان، سفارش دهنده و سرمایه‌گذار در آن رعایت شود و بتوان خطاهای مسیر تولید را با مراجعه به این تصاویر پیگیری کرد. موضوع عکاسی صنعتی می‌تواند راه اندازی ابتدایی یک کارخانه باشد یا در جنبه دیگر، به محصولات آن کارخانه بپردازد.

رحیمیان با اشاره به اینکه عکاسان صنعتی یک کار رسانه‌ای تخصصی انجام می‌دهند، گفت: عکاسان صنعتی باید ضوابط زیبایی شناسی تصویر و عکس را رعایت کنند، اما کار هنری انجام نمی‌دهند. در واقع کار عکاسان صنعتی ارائه خدمات است و آنها این خدمات را دقیق، فنی و علمی برای تحقق اهداف سفارش دهنده که می‌تواند بخش طرح و توسعه، اداره فروش، روابط عمومی یا آژانس تبلیغاتی تحت نظارت صاحب صنعت باشد، ارائه می‌دهند.

استاد عکاسی دانشکده خبر درباره مخاطبان جشنواره صنعتی گفت: دو دسته مخاطب در جشنواره‌های این‌چنینی حضور دارند؛ اول خود عکاس‌ها که در تمام مراحل کار با مسائل و مشکلاتی مواجه هستند و این موضوعات می‌تواند در کارگروه‌های این جشنواره مورد بررسی قرار بگیرد. در سمت دیگر صاحبان صنایع هستند؛ حال، پرسش اینجاست که صاحبان صنعت چطور باید از لحاظ اقتصادی به عنوان سرمایه‌گذار، با عکاس‌های صنعتی در ارتباط باشند و با چه سازوکاری عکاسان را بر مبنای مهارت‌های حرفه‌ای انتخاب کنند؟ آیا آنها به این موضوع آگاه هستند که عکاسی صنعتی چه‌قدر می‌‌تواند در روند تولید و افزایش کیفیت به کمک‌شان بیاید؟ حضور صاحبان صنعت در جشنواره و آموزش برای آشنایی با این موارد، از جمله اقداماتی است که می‌توان انجام داد.

رحیمیان در پایان با تأکید بر ایجاد ارتباط میان دانشگاهیان، صاحبان صنایع و هنرمندان، تصریح کرد: درباره ارتباط میان صنعت و دانشگاه صحبت بسیار شده است؛ در اینجا باید پیوندی هم با دانشگاه‌هایی که تدریس عکاسی می‌کنند ایجاد شود تا کسانی که عکاسی صنعتی می‌کنند، برای انجام پروژه‌هایشان امکان حضور در مراکز صنعتی را داشته باشند؛ در این‌صورت برای هنرجویانی که در مرحله آموزش هستند، فرصت ورود به فضای حرفه‌ای کار، در تعامل با مدیران صنایع کشور از طریق دانشگاه‌ها مهیا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *