اعلام آمادگی معاونت علمی ریاست جمهوری برای برگزاری کلاس آموزشی برای سینماگران

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی فراهم کردن بستر فیلم‌سازی برای سینماگران برای به تصویر کشاندن فعالیت‌‌های علمی و فناورانه را دارد.
به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا)، سیدمحمد صاحب‌کار خراسانی با تاکید بر آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای همکاری با سینماگران تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های مختلف، آمادگی فراهم کردن بستر فیلم‌سازی برای سینماگران را دارد تا به این وسیله، سینماگری که صاحب ایده در زمینه ساخت فیلم یا مستند علمی است را با فضا و دستاوردهای علمی و فناورانه آشنا کند.
وی افزود: رویدادها و اتفاق‌های تلخ و شیرین شرکت‌های دانش‌بنیان به هیچ عنوان تخیلی نیست. به همین دلیل باید با یک پردازش مناسب سینمایی و البته با لحاظ کردن شاخصه‌های درام، این فعالیت‌ها را به عموم جامعه ارایه دهیم.
سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در کشور، یادآور شد: امروز حدود 1500 شرکت دانش‌بنیان از معاونت علمی تاییده گرفته‌اند و برخی از آن‌ها نیز در دست بررسی هستند که فعالیت‌ بسیاری از این شرکت‌ها می‌تواند سوژه‌ی مناسبی برای بخشی از یک درام باشد.

××× در استفاده از رسانه‌ای مانند فیلم و سینما باید بیشتر تلاش کنیم

صاحب‌کار در ادامه این گفت‌وگو درباره این‌که چرا در کشور ما، متفاوت از سایر جوامع به‌ویژه جوامع پیشرفته چندان از قدرتی نظیر سینما در راستای معرفی پیشرفت‌های علمی و فناورانه استفاده نمی‌شود، بیان کرد: در کنار فعالیت‌های معاونت علمی مانند توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه علم و فناوری و…، مهم است که پیوست‌های رسانه‌ای نیز وجود داشته باشد.
وی توضیح داد: در چند سال گذشته معاونت علمی و فناوری سعی در معرفی دستاوردهای علمی و فناورانه کشور داشته است و در این راستا گام برداشته که نمونه‌ای از آن، همکاری موثر در برگزاری جشنواره‌ای مانند «سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی» است.
این مدیر حوزه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان خاطرنشان کرد: معاونت علمی با همه سعی و تلاشی که در این حوزه گذاشته است، باید کوشش خود در این مسیر برای احقاق هدف یادشده را به‌ویژه در بخش‌های ترویج، گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی بیشتر کند.

××× سینما می‌تواند باعث جذب سرمایه و نیروی انسانی به شرکت‌های دانش بنیان شود

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه، درباره نقش سینما و کمک آن به روند جذب سرمایه برای شرکت‌های دانش بنیان گفت: با توجه به این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان پدیده‌ای نو و ناشناخته‌ به‌شمار می‌رود، از این مسیر می‌توان به معرفی آن پرداخت. به عنوان نمونه، شرکت‌های دانش‌بنیان فعالت‌هایی داشته‌اند که 20 سال گذشته، کاملا غریب و غیر قابل تصور بوده است. حال باید برای مخاطب که دایره آنان از دانش‌آموزان و بانوان خانه‌دار تا دانشجویان و کارمندان است، با توسل به پیوست‌های رسانه‌ای از جمله سینما به معرفی این دستاودهای مهجور مانده بپردازیم.
صاحب‌کار در پایان این گفت‌وگو با ابراز امیدواری از تلاش بیشتر و همکاری دوسویه‌ی سینماگران و دست‌اندرکاران علم و فناوری بیان کرد: از طریق رسانه‌ای مانند سینما و تلویزیون، در کنار معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم بسیاری را به فعالیت در این عرصه سوق دهیم. به عنوان نمونه، بسیاری از دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند تشکیل دهنده هسته اولیه شرکت‌های دانش‌بنیان باشند؛ بنابراین ما باید بستر را طوری درست کنیم که دانشجوی فارغ‌التحصیل با آگاهی تمام و بدون ترس و استرس بتواند به این حوزه ورود کند.
بر اساس این گزارش، سومین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا) از هفتم تا نهم مردادماه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *