اعضای هیات انتخاب، داوران و شورای سیاست گذاری سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی(فردا) مورد تقدیر قرار گرفتند

اعضای هیات انتخاب، داوران و شورای سیاست گذاری سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی(فردا) مورد تقدیر قرار گرفتند.

در این مراسم که به میزبانی رئیس جهاد دانشگاهی برگزار شد، دکتر حمیدرضا طيبي در سخنانی علت اصلی موفقیت این جشنواره را اعتماد به نیروی های جوان و جهادی عنوان کرد و گفت: خوشحالیم که جشنواره به نتیجه‌های مطلوبی رسیده و به اهداف خود نزدیک شده است.

وی با تاکید بر اینکه هنر و هنرمند باید به کمک صنعت و فناوری کشور بیاید، ادامه داد: اقتصاد ما اقتصاد دانش بنیان متکی بر تولید ملی نیست و صنایع ما متاسفانه رقابتی نیستند و بر اساس تجربه‌ای که ما در جهاد داریم، می‌توانیم بگوییم اراده مدیران برای پیشرفت کشور ضعیف است و خیلی چیزها سیاسی متاسفانه شده است. مسائل حاشیه‌ای در متن قرار گرفته‌اند و موضوعاتی که برای پیشرفت مهم هستند به حاشیه می‌روند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند باید مراقب نفوذ دشمن باشیم، باید حواسمان جمع باشد، اما این نباید بدان معنا باشد که همه موضوعات و مسائل مهم داخل کشوری به حاشیه رانده شوند. ما سیاست زده هستیم و این دلیلی است که نتوانسته‌ایم برای پیشرفت کشور برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم، تا با هر تغییر و تحول سیاسی در کشور همه چیز عوض نشود.

طیبی افزود: هر گروهی که روی کار می آید، می‌خواهد صنعت و فناوری خارجی را وارد کند، برخی از فناوری ها حتی چند بار خریداری و وارد کشور می شوند… چرا باید این اتفاق بیفتد؟ خودمان در داخل می توانیم به خیلی از فناوری ها دست پیدا کنیم و یا در صورت نیاز یک بار وارد کنیم و بعد دیگر خودمان آن را توسعه دهیم و تولید کنیم.

وی با اشاره به نقش فیلم و سینما، ادامه داد: هنر سینما در ترویج این موضوع و فرهنگ سازی در مورد آن بسیار می تواند نقش داشته باشد و بحث ما تلنگری به سیاست مداران و مدیران وبه نوعی جلب توجه ایشان است.

رئیس جهاددانشگاهی تاکید کرد: ما فرصت کمی داریم؛ دنیا با سرعت زیادی در جهت اقتصاد دانش بنیان حرکت می‌کند و فناوری در حدی رشد کرده که برخی منابع مانند نفت که زمانی ارزش استراتژیک داشتند، دیگر ارزش خود را از دست می‌دهند و اگر ما در این زمینه تلاش نکنیم، حتما جا می‌مانیم.

طیبی با بیان اینکه باید کمک علم و صنعت با هنر آثاری ساخته شود که دیده شوند، اظهار کرد:به جهاد دانشگاهی هنر ماموریت داده ایم تا در مورد تولید فیلم های مستند علمی و صنعتی تلاش نماید تا این آثار تولید شده و شاخص در دوره‌های بعدی جشنواره دیده شوند.

منتظری: جشنواره فیلم صنعتی کاری خلاقانه‌ای است

علی منتظری رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره هم با اشاره به اینکه از اولین دوره با برگزار کنندگان آن همراه بوده است، تاکید کرد: طبیعی است که برگزاری برنامه‌‌های فرهنگی در دوره‌های ابتدایی و در شروع کار کاستی‌هایی داشته باشد. جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی هم با این شرایط روبرو بوده است و اصلا روز اول هم که خودم درباره آن شنیدم، اصلا نمی‌دانستم جشنواره فیلم صنعتی شامل چه فیلم هایی می‌شود، اما وقتی همراه شدم و ایده‌ها را دیدم، دانستم که اعضای دبیرخانه جشنواره خلاقیت دارند و می‌خواهند به نتیجه‌ برسند.

این مدیر فرهنگی باسابقهافزود: افراد برگزار کننده این جشنواره واقعا دست‌تنها بودند و توانستند خودشان امور را پیش ببرند و حتی خود من خجالت می‌کشم که چرا بیشتر با ایشان همراهی و حمایت نکردم.

وی تصریح کرد: این جشنواره کار خلاقانه‌ای است که می‌توان از آن در سال‌های بعدی نتیجه‌های بهتر و بیشتری را هم به دست آورد.

در این مراسم اعضای هیات انتخاب و داوران هم نکاتی را درباره جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی و لزوم حمایت از این اقدام فرهنگی مطرح کردند.

فرخ نژاد: جشنواره فیلم صنعتی پل میان صنعت و رسانه

حميد فرخ نژاد داور بخش فیلم، برگزاري این جشنواره را اتفاق بزرگي دانست و گفت: رسانه قدرت زیادی دارد و می‌تواند به کمک صنعت بیاید. چون صنعت هر مقدار هم قدرت داشته باشد، علم ارائه خودش را ندارد و این جشنواره می‌تواند پل ارتباطی میان این بخش‌ها باشد.

این بازیگر سینما ادامه داد: بايد بعد از جشنواره كارهايي براي بچه هايي كه برنده شدند، انجام داده شود تا آن ها احساس كنند كه اتفاقي افتاده است و فعاليت هايشان را بيشتر و بهتر كنند. همچنين حضور پررنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت مي تواند كمك بزرگي به برگزاری جشنواره در دوره‌های بعدی باشد، چون با این جشنواره‌ها است که مدیران می‌توانند علم ارائه محصولات و خدمات خود را یاد بگیرند.

عادل: فرهنگ خودش صنعت است

شهاب الدین عادل از اعضاي هيئت داوران بخش عكس با تاكيد بر اينكه در زمان برگزاري جشنواره حتما كاستي هايي وجود داشته، ادامه داد: این جشنواره به حمايت هاي مالي و پشتوانه هاي علمي بیشتری نياز دارد. از آنجايي كه ذات جشنواره فناوري است، بايد برای شناساندن آن همت کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه هنر افزود: فرهنگ خودش صنعت است و متاسفانه استنباطي كه از علم و فناوری در فرهنگ وجود دارد، چندان صحيح نيست. البته مشکلی که در این زمینه در بین آثار ارسالی وجود داشت، متقاضیان هرچیزی را علم و فناوری پنداشته بودند. تعریف درستی از این موضوع نیست و فکر می‌کنم پیش از برگزاری جشنواره باید توجیه‌ لازم برای افراد و گروه‌های شرکت کننده انجام شود.

عظیمی: باید آثار جشنواره دیده شوند

بهرام عظيمي دیگر داور بخش فيلم با بيان اينكه در جشنواره هاي مختلف داخلي و خارجي داوري را تجربه كرده است، عنوان كرد: از ميان جشنواره‌های زیادی كه برگزار مي شود، فقط تعداد كمي از آن ها استانداردهاي لازم را دارند. ما گاهي يادمان مي رود جشنواره ها براي مردم است. باید روی خروجی جشنواره‌ها برنامه ریزی صحیحی کرد تا این آثار دیده شوند و کارکردهای آن در جامعه دیده شود.

کرمی: خرید حق رایت فیلم ها برای پخش از تلویزیون

پرویز کرمی، عضو هیات داوران بخش فیلم و دبیر ستاد توسعه فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان هم اظهار کرد: من سال‌ها در ارشاد بودم و می‌دانم برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی مشکلات زیادی دارد. اما جهاد دانشگاهی هنر به خوبی در این حوزه گام برداشت و به عنوان برگزار کننده اصلی نقش خود را به خوبی ایفا کرد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم به کمک این نهاد آمد.

نماینده معاونت علمی رئیس جمهور در این جشنواره ادامه داد:خبر دارم خیلی از سازمان‌های دولتی قول‌هایی برای حمایت داده بودند که متاسفانه میسر نشداما دوستان برگزار کننده با جان و دل انرژی گذاشتند و جشنواره ای استاندارد برگزار کردند. قطعا اگر روحیه جهادی نبود، این رویداد برگزار نمی‌شد.

وی با اشاره به آثار حاضر در جشنواره ادامه داد: انصافا فیلم‌های خوبی را در میان آثار ارسالی دیدم و ما هم قول دادیم فیلم‌ها به صدا و سیما ارسال شود و اگر در چارچوب رسانه ملی بودند، حق رایت آن‌ها را هم معاونت علمی بر عهده می‌گیرد تا آثار را در تلویزیون ببینیم.

باکیده: ایجاد رابطه ميان سينما، صنعت و دانشگاه

ناصر باکیده دبیر دوره دوم و عضو هیات انتخاباین دوره هم موفقیت جشنواره سوم را نتیجه اعتماد به نیروی جوان عنوان کرد و گفت: فضايي كه جشنواره فیلم‌های صنعتی و فناوری در مطبوعات و رسانه ها به وجود آورد، كاملا نشان مي داد كه به دنبال برقراري رابطه ميان سينما، صنعت و دانشگاهیان است و به خوبی به این مهم دست یافت.

پوریامین:نبود دید صنعتی در فیلم ها

سونيا پوريامين دیگر داور بخش فیلم با تاكيد بر اينكه در میان فيلم هاي صنعتي، ديد صنعتي وجود نداشته، ادامه داد: فيلم هایی که تعریف صحیحی از صنعتي بودن داشته باشند، در میان آثار رسیده دیده نمی‌شد و بيشتر آن‌ها به آيتم هاي تبليغاتي و نگاه های تبلیغاتی محدود مي شدند. من فکر می‌کنم بايد از همين حالا بسترسازي هايي را براي جشنواره سال آينده فراهم کنیم و حتی به فكر پخش آثار در تلويزيون باشيم، چون جشنواره در رسانه ها به خوبي ديده شد.

زنده روح: برداشت اشتباه از عكس صنعتي

مسعود زنده روح ديگر داور بخش عكس نيز در ادامه این جلسه با اشاره به تعدد جشنواره های فیلم و عکس در ایران گفت:زماني در كشور جشنواره هاي خرد زيادي برگزار مي شد كه هيچ دستاوردي نداشتند، از همین رو شايد تاثير تحريم ها در بي پولي شركت هاو تعطيل شدن خيلي از اين جشنواره ها اتفاق خوبي باشد تا آن هايي كه حرفي براي گفتن داشتند، بمانند.

این استاد عکاسی افزود: در اين جشنواره اتفاق خوبي افتاد اما تعريفي كه از عكس صنعتي در ذهن عكاسان وجود دارد، درست نيست. شايد به همين دليل یکی از برگزیدگان عكسي بود كه در استوديو از يك كره در حال آب شدن گرفته شده بود و درحقيقت ايده برنده شد.

زنده روح تاکید کرد: باید همان‌طور که برنامه ریزی‌هایی برای ارتقای سطح کیفی جشنواره انجام می‌دهیم، نوع نگاه به عکس صنعتی را هم تغییر دهیم و آموزش‌‌های صحیحی هم در این زمینه داشته باشیم.

محمد خانی: پرورش نیرو برای دوره های بعد

داریوش محمدخانی، ديگر داور عكس هم اظهار کرد: بايد به عكاسان آموزش صحيح عکس صنعتی داده شود، چون خيلي ها هستند كه فقط در جشنواره عكس شركت مي كنند و اصلا فراخوان ها را نمي خوانند، اين اتفاق اشتباهی است، بايد از همين حالا نيروهايي را پرورش دهيم كه سال بعد و سال هاي بعد آثارشان را در جشنواره صنعتي ببينيم.

اسکویی: توجه به بخش بین الملل

مهرداد اسكويي داور بخش فيلم و سازنده تیزرجشنواره نیز بيان كرد: بخش مهمي از كارهاي صنعتي به ايجاد محتوا بر مي گردد، براي مثال پديده رويان و شبيه سازي را در هنر چطور به تصوير كشيديم؟ چقدر توانستيم كار پژوهشگران ایرانی را به تصوير بكشيم؟ در فيلمسازي دو خط اطلاع رسان و عاطفي وجود دارد كه خط عاطفي بايد بيننده را درگير كنند.

این مستندساز در ادامه افزود: به جز در بخش ملي، بايد بخش بين المللي را هم در نظر داشته باشيم، كدام تلويزيون دنياست كه فيلمي از دستاوردهاي ايراني را نمايش دهد، شايد فيلم هاي اجتماعي و پرتره حضور داشته باشند، اما جاي خالي فيلم هايي از جنس پيشرفت احساس مي شود.

اسكويي با تاكيد بر اينكه صنعت بايد احساس نياز كند و به سراغ هنر بيايد، اضافه كرد: در اين صورت بخش هنري بايد با جان و دل و عمق انديشه و براي اينكه اتفاق بزرگي در صنعت رخ دهد، كار كند. مشكل ديگري كه در اين زمينه وجود دارد، خلا انديشه و پژوهش هاي صحيح است. در كنار فيلمساز بايد يك تيم پژوهشي نيز وجود داشته باشد تا علاوه بر هنر سينما، تحقيقات علمي و پژوهشي صحيحي را هم در اثر شاهد باشیم.

حسین ربانی، عضو شورای راهبری جشنواره نیز در سخنانی کوتاه جدی گرفتن بحث تولیدات را در دوره های آتی برای این جشنواره بسیار مهم عنوان کرد.

بهزاد رشیدی: دوره چهارم جشنواره با کیفیت و اثرگذاری بیشتری برگزار می شود

بهزاد رشیدی مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره و رئیس جهاد دانشگاهی واحد هنر که اجرای جلسه را بر عهده داشت با اشاره به اقدامات مثبتی که در این دوره از جشنواره انجام شد، از فعال بودن دبیرخانه دائمی جشنواره در طول سال و برنامه های مختلف آن در زمینه آموزش، فرهنگ سازی و تولید خبر داد.

رئیس جهاد دانشگاهی هنر تاکید کرد: با بهره گیری از تجارب موجود و استفاده از نظرات کارشناسان و هنرمندان و اعضای حاضر در مراسم، سعی خواهد شد دوره چهارم جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی با کیفیت و اثرگذاری بیشتری برگزار شود.

در ابتدای این جلسه مسعود نجفيدبیر دوره سوم نیزبه ارائه گزارشي درباره عملكرد جشنواره پرداخت و از هنرمندانی که او را در برگزاری جشنواره یاری کردندقدردانی کرد.

وی گفت: علی رغم سالها حضور در جشنواره های مختلف به هر حال این اولین تجربه دبیری من بود که بدون حمایت های جهاد دانشگاهی، سازمان سینمایی، ایسنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سینماگران برجسته ای که افتخار دادند و حضور در جمع داوران و بخش های مختلف را پذیرفتند و همچنین تیم اجرایی جشنواره طی این مسیر میسر نبود.

علی متقیان، سعید پورعلی و مهدی فیض از دیگر اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره، مهدی خالدی کاظمی، علی آینه ساز و الهام زایجانی از اعضای شورای راهبری و مسعود سفلایی و محمود کریمی از اعضای هیئت انتخاب، دیگر حاضران در این جلسه بودند.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر توسط دکتر طیبی و دکتر منتظری از اعضای هیات انتخاب، داوران و شورای سیاست گذاری سومین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی(فردا) تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *