نیم نگاه: بهنام منادی زاده

بهنام منادی‌زاده متولد سال 1339 در تهران است. در سیزده سالگی به عکاسی علاقه­‌مند شد و به واسطه‌ی حرفه و تحصیلاتش تا به امروز این شوق و علاقه را حفظ کرده است. در آن دوران و تا سال 1362 رشته عکاسی در دانشگاه‌­ها راه‌اندازی نشده بود بنابراین وی در سال 1358 وارد دانشکده هنرهای دراماتیک در چهارراه آبسردار می­‌شود و در رشته «سینما، رادیو و تلویزیون» با گرایش فیلم­برداری به تحصیل می­‌پردازد. اگرچه منادی­‌زاده به سینما و فیلمبرداری علاقه­ بسیار داشته است اما به مرور عکاسی و فیلم­برداری صنعتی، تبلیغاتی و معماری تبدیل به حرفه­ اصلی او می­‌شود. زیرا در آن سال­ها به دلیل انقلاب فرهنگی و تعطیلی مراکز آموزش عالی، جنگ تحمیلی، ادغام دانشکده هنرهای دراماتیک در مجتمع دانشگاهی هنر (دانشگاه هنر) در سال 1362، ادامه تحصیل، تشکیل خانواده  و تولد پسرش مانی در سال 1361 ( در سن 22 سالگی بهنام) وی نیاز به کسب درآمد از این حرفه و فعالیت‌های عکاسی داشته است. در آن دوران آشنایی با دو نفر بر زندگی وی تاثیر بسیاری می‌گذارد، ناصر براهیمی در عکاسی و همایون پایور در سینما که منادی­‌زاده ابتدا دستیار او در فیلم های «نار و نی» (1367)، «آب را گل نکنید»(1368) و «زینت»(1372) بوده است و در ادامه بخاطر تشویق ­های او پشت دوربین فیلم­برداری سینما قرار می­‌گیرد.

   منادی­‌زاده در سال 1365 آتلیه شخصی خودش را تاسیس و سعی می ­کند بر گونه­‌ای از عکاسی تمرکز کند که بیشتر با سلیقه و علاقه‌اش سازگاری دارد. وی همانطور که به گفته­ خودش معلم­ان خوبی داشته تلاش می ­کند تا دانسته­‌هایش را به دیگران منتقل کند، در همین راستا وی به مدت 14 سال مشغول تدریس دروس رشته عکاسی در دانشگاه می­‌شود.

   در بهمن ماه سال 1366 منادی‌زاده یکی از پژوهش های انجام شده‌اش در زمینه سینما را در شماره 20 مجله‌ی «آدینه» با همکاری نازنین مفخم و احمدرضا دالوند در چهارچوب مقاله‌ای تحلیلی و در چهار صفحه با عنوان « سینمای کودکان و نوجوانان نگاهی به چند فیلم برتر» منتشر می‌کند.

   نخستین گفتگوها و جلسات برای تشکیل انجمن عکاسان ایران در سال 1352 انجام می‌شود اما به نتیجه نمی‌رسد، مجدداً پس از پانزده سال در سال 1367 با همراهی استادانی چون زنده­‌یاد مسعود معصومی و زنده‌­یاد اکبر عالمی و جمعی از مدرسان و عکاسان حرفه‌ای در «استودیو لورکا» تصمیم به راه‌­اندازی انجمن عکاسان می‌گیرند اما این گروه تا پایان دوره وزارت سید عطاالله مهاجرانی در نخستین دولت سیّدمحمد خاتمی موفق به تشکیل «انجمن ملّی عکاسان ایران» نمی‌شوند. سرانجام پس از انتصاب مجتبی آقایی در اداره کل تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با تلاش و پیگیری وی و با دعوت از مجید دوخته‌چی‌زاده،‌ سعید بهروزی، هومن صدر،‌ ناصر براهیمی، محمد غفوری، فرهود حقی، ابراهیم خادم بیات، بهنام منادی‌زاده، مسعود معصومی،‌ رضانور بختیار، علی رییس شقاقی، یداله ولی‌زاده،‌ داریوش کیانی، فرزاد هاشمی و محمد مهدی رحیمیان در سال 1383 هیات موسس با هدف تدوین اساسنامه تخصصی «انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران» تشکیل و نخستين مجمع عمومي انجمن در مردادماه 1384 با هدف تصویب اساسنامه و انتخاب هيات مديره به مدت دوسال برگزار شد. در انتخابات پنجم مرداد 1384 مجتبی آقایی، بهنام منادی زاده، فرهود حقی، علی رئیس شقاقی و هومن صدر به عنوان اعضای اصلی و ناصر براهیمی و داریوش کیانی به عنوان اعضای علی‌البدل و محمدمهدی رحیمیان به عنوان بازرس اصلی و محمود عبدالحسینی به عنوان خزانه‌دار، ترکیب نخستین هیات مدیره انجمن را شکل دادند و پس از آن منادی‌زاده با رای اعضای هیات مدیره به سرپرستی کمیته فنی انجمن انتخاب و منصوب گردید.

   منادی‌زاده افزون بر فعالیت در کمیته فنی با برگزاری چند سمینار و دوره‌ی مهارت افزایی به آموزش علاقمندان و اعضای انجمن پرداخت و نشست تخصصی”فرصت‌ها و تهديد‌ها در عكاسي صنعتي و تبليغاتي”  را در 11 مرداد 1384 با حضور ايرج زرگامي و داريوش كياني در فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد.  

   منادی­­‌زاده مانند بسیاری از عکاسان صنعتی و تبلیغاتی از سوی دو گروه عمده از مشتریان سفارشات عکاسی را دریافت و انجام داده است. گروه نخست صاحبان صنایع مانند: کارخانجات ایران خودرو، محصولات غذایی بهروز، محصولات غذایی آیدین، صنایع فولاد اهواز، کارخانه‌ی متالورژی پودر و  شرکت سنگرکار می­‌باشد. گروه دوم شرکت‌های تبلیغاتی، مدیران هنری و هنرمندان کشور هستند مانند: شرکت ویژه گرافیک، هنریک خاچاطوریان، ابراهیم حقیقی، وی همچنین با عکاسانی چون احمد عالی و یحیی دهقان‌پور همکاری داشته است.

   این عکاس تا به امروز که مرز شصت سالگی را پشت سر گذاشته است هنوز به عکاسی و سینما عشق می­‌ورزد و ضمن فعالیت در این زمینه سعی می­‌کند هرآنچه آموخته و می­‌آموزد را به دیگران و علاقمندان به عکاسی منتقل کند.

*** این متن بر مبنای گفتار و نوشتار بهنام منادی‌زاده، اسناد مکتوب انجمن عکاسان تبلیغاتی، صنعتی و معماری ایران، اخبار خبرگزاری‌ها و تارنمای رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده است.

(باتشکر از آقای محمدمهدی رحیمیان که در تهیه این متن یاری رسان ما بودند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *