جشنواره فردا

نمایشگاه عکس جشنواره «فردا»؛ تداعی‌گر حضور در موقعیت صنعتی است

مخاطبان نمایشگاه آثار منتخب عکس پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا» در مواجهه با تک تک فریم‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه، در محیطی به دور از هیاهوی فضاهای صنعتی اما خود را در چنین موقعیتی حس می‌کنند.
به گزارش ستاد خبری پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی«فردا»، آثار منتخب بیش 60 عکاس حاضر در نمایشگاه عکس این دوره از جشنواره در قالب 188 قطعه عکس در قالب تک‌عکس و مجموعه‌عکس در دو گالری بهار و نامی خانه هنرمندان در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.
در نمایش این تعداد عکس تفکیکی نیز صورت گرفته است، به این شکل که آثار عکس تبلیغاتی در گالری نامی روی دیوار رفته و عکس‌های صنعتی این دوره از جشنواره «فردا» در گالری بهار به نمایش درآمده‌اند.
با بررسی عکس‌های صنعتی به نمایش درآمده در این نمایشگاه چیزی که به ذهن متبادر می‌شود این است که اغلب عکاسان در موقعیت‌های صنعتی حساس و پرخطر مبادرت به گرفتن عکس از زوایایی متفاوت و نوعاً به شکل هنرمندانه کرده‌اند تا جایی که شاید در نگاه نخست برای بسیاری از مخاطبان این آثار، به شکل فیزیکی، حضور در چنین موقعیت‌هایی ناممکن جلوه نماید اما عکاس با اثر هنری خود توانسته، پنجره‌ای از مناظری خاص و متفاوت از آن موقعیت‌ها را در پیشگاه دیدگان مخاطبان خود قرار دهد.
به‌واقع اگر نبود هنر عکاسی آن هم عکاسی صنعتی، شاید کمتر کسی از افراد جامعه از آن چیزی که حاصل تلاش سختکوشانه مردان و زنان در عرصه استارتژیک و حیاتی صنعتی و فناوری است مطلع می شدند و این جشنواره حداقل به واسطه چنین نمایشی، آن هم نمایش بهترین آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره توانسته است این مهم را محقق سازد.
اما در سویی دیگر، دیوارهای گالری نامی قطعه را عکس‌های الوان تبلیغاتی پوشانده است؛ عکس‌هایی که معرف و مبلغ محصولی صنعتی و فناورانه هستند آن هم به طرزی ماهرانه و هنرمندانه. حاضران در جشنواره از این بخش از نمایشگاه عکس جشنواره «فردا» استقبال بیشتری کرده و می کنند و دلیل اصلی آن هم تنوع عنصر رنگ به کار رفته در خلق چنین عکس هایی است.
با این وجود شاید مؤلفه دیگر را بتوان دلیل استقبال بیشتر مخاطبان از بخش عکس‌های تبلیغاتی جشنواره ذکر کرد و آن تنوع موضوعی آثار باشد؛ به گواه مسئولان برگزاری جشنواره، آثار عکس این بخش از جشنواره به نسبت ادوار گذشته به موضوعات و سوژه های بدیع تری پرداخته اند و در یک کلام انحصار این بخش نمایشگاهی جشنواره از برخی صنایع همچون صنایع نفتی و نیروگاهی خارج شده و به موضوعات و سوژه های ملموس تری همچون صنایع پوشاک و مواد غذایی پرداخته‌اند.
یادآور می‌شود، نمایشگاه آثار منتخب جشنواره «فردا» تا ساعت 21 فردا یکشنبه 14 مهرماه در دو گالری بهار و نامی خانه هنرمندان برای بازدید عموم علاقه‌مندان دایر است.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *